Blog
03/12/2016
Co znaczy Lorem ipsum?..

Lorem ipsum…

…dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor… – ile razy spotkaliście się z takim tekstem? Zapewne wiele, bo to najpopularniejszy „zapychacz” używany wszędzie tam, gdzie trzeba zaprezentować wygląd tekstu. Na stronach internetowych i czasem także w druku przed ostateczną publikacją trzeba dokładnie sprawdzić jak materiał będzie się prezentował; jakiego kroju i koloru napisów użyć, jak go justować, łamać itd. Utarło się, że używa się do tego łacińskiej formułki lorem ipsum. Dlaczego akurat jej?

               Do obiektywnej oceny wyglądu tekstu musimy być całkowicie bezstronni. To znaczy skupić się na tym jak jest napisane a nie co jest napisane. Stąd takich prezentacji nie robi się po polsku, ani w żadnym innym języku. Przyjmuje się, że dziś znajomość łaciny jest na tyle marginalna, że formułki lorem ipsum nikt nie zrozumie. Ale jeśli jednak znajdziesz miłośnika mowy starożytnych Rzymian, także jemu możesz bez obaw pokazać lorem ipsum. Ponieważ nie jest żadnym tekstem, tylko bezsensownym bełkotem.

               Według źródeł tekst lorem ipsum jako próbnik czcionek został użyty po raz pierwszy tuż po wynalezieniu druku w XVI wieku przez nieznanego historii zecera. Tenże wziął fragment traktatu Cycerona „O granicach dobra i zła” i całkowicie go przerobił, urywając słowa, łącząc je w szalone zbitki, a wiele fraz wymyślając zupełnie od nowa. Nie wiemy dlaczego spotkało to akurat dzieło rzymskiego filozofa, ale najprawdopodobniej anonimowy drukarz sięgnął po prostu po to, co miał pod ręką. Jedno jest pewne: jego intencją od początku było stworzenie tekstu tak absurdalnego i nonsensownego, by nie niósł jakiejkolwiek treści, ale mógł służyć jako wzornik wyglądu zapisu.

               Udało mu się to znakomicie. Lorem ipsum przetrwał przez kilka wieków i jest do dziś używany w technologiach, o jakich jego twórca nie mógłby nawet śnić. Do tego lingwiści podkreślają, że lorem ipsum mistrzowsko naśladuje prawdziwy język. Poszczególne „słowa” są różnej długości, są rozdzielane logicznie przecinkami i kropkami oraz występują w konfiguracjach typowych dla złożonych struktur gramatycznych. Ponieważ w łacinie nie używano znaków diakrytycznych (jak nasze ą, ę, ć, ź), nie zawiera ich także lorem ipsum. Stąd tekst może być używany bez jakichkolwiek skojarzeń w każdym języku pisanym alfabetem łacińskim. Niestety łacina nie zawierała także kilku rozpowszechnionych dziś liter (k, w, z) więc dziś lorem ipsum można spotkać w różnych wariantach, już z tymi znakami. W sieci bez trudu znajdziecie generatory lorem ipsum dostosowane do Waszych potrzeb. Bezimienny drukarzu sprzed pięciuset lat - dziękujemy!