Blog
04/11/2016
Banery reklamowe przy drogach

Banery reklamowe przy drogach.

Dzisiejszy artykuł skierowany jest głównie do mikroprzedsiębiorców. Małe, średnie i duże przedsiębiorstwa raczej mają zaplanowane środki przekazu i wykorzystują wiele kanałów dotarcia do klienta jednocześnie. Tymczasem mikroprzedsiębiorcy i prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nie zawsze mogą sobie pozwolić na tak szerokie działania.
Jeśli kiedykolwiek planowałeś ruszyć z promocją swoich produktów czy usług, to bardzo możliwe, że pierwsze o czym pomyślałeś to banery reklamowe umiejscowione przy ruchliwej drodze. Dzisiaj opiszemy ich skuteczność i zastanowimy się czy tego typu reklama jest Ci w ogóle potrzebna.
Banery reklamowe zostały stworzone jako krótkookresowa reklama na eventach. Zgrzewanie i oczkowanie jest po to, aby można było szybko je zainstalować i zdjąć. Teoretycznie nie jest to więc reklama długookresowa… ale jak widać w każdym polskim mieście, tego typu druki przyjęły się jako stała i czasami jedyna forma promocji firm. Jest to spowodowane głównie niskim kosztem druku takich banerów i możliwością ich zainstalowania samodzielnie.

Czy to się zwróci?
Nawet jeśli koszt wykonania i opłaty za ekspozycję banerów nie są wielkie, musisz porównać je z ewentualnymi zyskami. Mówiąc wprost: należy dokładnie przeanalizować czy stawka za pozyskanie klienta nie będzie zbyt wysoka.
Przykładowo jeśli prowadzisz sklep mięsny i aktualnie masz w promocji jakiś produkt to prawdopodobieństwo skuteczności i przyciągnięcia dużej liczby klientów „z ulicy” jest dużo większe niż np. warsztatu, który zajmuje się reperowaniem sprzęgieł w pojazdach wyścigowych. Oczywiście ten drugi przykład jest przerysowany, musisz zauważyć, że nie wszystko warto reklamować wywieszając banery. W dzisiejszych czasach jest mnóstwo możliwości na relatywnie tanią i skuteczną reklamę. Zanim więc zaczniesz szukać grafika i drukarni wielkoformatowej, porównaj alternatywne działania.

Gdzie to będzie wisieć?
Wyszukując miejsce na reklamę należy pamiętać o skuteczności nośnika reklamy czy przekazu. Najprościej mówiąc chodzi o specyfikację miejsca, gdzie będzie umieszczony baner. Ważne jest to, żeby nie wieszać płacht reklamowych byle gdzie. Twoi klienci naprawdę zauważą i zapamiętają to czy reklamujesz się na zarośniętym płocie czy na estetyczniej i profesjonalnej konstrukcji. Serio: konstrukcja jest ważna! Oczywiście można zespawać ze złomu cokolwiek, co utrzyma baner na wietrze… ale prawdopodobnie będzie to wyglądało koszmarnie. Jeśli już zdecydujesz się na powieszenie banera, pamiętaj, że poza typową sprzedażą ważny jest również wizerunek Twojej firmy. Skoro banerów na ulicach jest mnóstwo, wielkie znaczenie ma także to gdzie i na czym będzie wisiał Twój.

Prostota!
Projekt możesz zlecić grafikowi lub iść ze swoim pomysłem do profesjonalnej agencji reklamowej, która przed realizacją zrobi analizę za Ciebie i bardzo możliwe, że zaproponuje inne rozwiązanie lub po prostu zajmie się całą kreacją. Tutaj bierzemy pod uwagę ograniczone środki, więc zakładamy, że robisz projekt samodzielnie. Jeśli już przeanalizowałeś swoją branżę i stwierdziłeś, że tego typu reklama outdoorowa jest dla Ciebie odpowiednia, to przyszedł czas na projektowanie.
Pierwsze o czym należy pamiętać to prostota przekazu. Ktoś kto zauważy go w przestrzeni krajobrazowej, będzie miał jakieś 3 lub 5 sekund (to i tak dużo) na zapoznanie się z jego treścią i zapamiętanie Twojej firmy. Nie opisuj historii przedsiębiorstwa. Nie wymieniaj w dziesięciu punktach czym się zajmujesz. Nie wrzucaj w projekt kilku zdjęć, jakkolwiek świetne by nie były. W zupełności wystarczy logo, krótka informacja o Twoich usługach i dane kontaktowe. Jeśli ktoś będzie zainteresowany i to zapamięta – sam się do Ciebie zwróci i zapyta o więcej. Jeśli chodzi o sam projekt, nie przesadzaj ze zbyt dużą liczbą kolorów. Im prościej tym lepiej. Staraj się unikać kiczu i pamiętaj, że wizerunek jest ważny.

Drukujemy
Kiedy mamy już gotowy projekt musimy go wydrukować. Wtedy można skorzystać np. z drukarni internetowej, których w ostatnim czasie jest sporo. Wiele agencji reklamowych ma własne zaplecze produkcyjne, więc warto pytać o taką usługę. Informację jak prawidłowo przygotować projekt do druku otrzymasz od drukarni, ponieważ wymagane parametry mogą być różne. Najczęściej jest to kolorystyka CMYK z 30-milimetrowym spadem i 50-milimetrowym marginesem wewnętrznym. Całość w rozdzielczości 150-200 DPI. W przypadku banerów, spad to krawędź, która zostanie zagięta i zgrzana. W marginesie wewnętrznym znajduje się miejsce na oczka. Trzeba więc dopilnować, by w miejscu oczkowania nie znajdowały się istotne treści. Tło powinno znajdować się na całym projekcie, również z pokryciem spadów. Najlepszym formatem jest PDF ale może być również JPEG w skali 1:1.

Jak to powiesić?
Aby uniknąć zagięć na powierzchni naszej reklamy, najlepszym sposobem jest złapanie baneru za rogi. Nie martw się, że coś pęknie. Oczka są na tyle mocne, że nawet przy większym formacie nie powinno się zdarzyć nic zaskakującego. Nie polecamy tylko robić tego przy mocniejszym wietrze. Materiał banerowy działa jak żagiel, który jest w stanie bardzo szybko zdjąć cię z drabiny. Kiedy całość mamy ładnie napiętą, zaczynamy zabezpieczać wydruk oczko po oczku. Wewnętrzne oczka należy napinać z umiarem, aby nie pojawiły się niepotrzebne zagięcia. W zależności od miejsca gdzie baner ma być zamocowany można wykorzystać do tego kołki rozporowe z podkładką, grube opaski kablowe odporne na promienie UV lub specjalne naciągi, które swoją budową przypominają gumowe linki transportowe.

I po wszystkim
Mamy już za sobą pierwszą reklamę. Teraz pozostaje czekać na efekty. Warto mierzyć skuteczność reklamy. Jeśli zauważysz wzrost zainteresowania swoimi usługami czy towarami, zwyczajnie podpytaj klientów skąd dowiedzieli się o Twojej firmie. Dzięki temu będziesz miał świadomość czy baner działa czy też nie. Jeśli nie działa, naprawdę nie warto iść w tę stronę za wszelką cenę. Jeśli jednak okaże się, że tego typu reklama jest właśnie dla Ciebie, to dbaj o nią. Pilnuj, żeby ciągle wyglądała dobrze, szczególnie po mocnej wichurze. Warto również co jakiś czas wieszać nowy baner, ponieważ pod wpływem promieni słonecznych wydruk może wyblaknąć. Uzależnione jest to nie tylko od rodzaju druku, ale również od zastosowanych kolorów.

Na koniec od nas
Nie dowiesz się tutaj czy baner będzie skuteczną reklamą Twojej firmy. Jak pisaliśmy wyżej reklama zewnętrzna może, ale nie musi być skuteczna. Bez dokładnej analizy nie sprawdzisz jej efektywności.
Ze względu na wprowadzanie ustawy krajobrazowej temat banerów i billboardów reklamowych stał się ostatnio głośny, ale tego typu reklamę stosowano od bardzo dawna. Problem polega na tym, że kiedyś na taką formę reklamy mogły pozwolić sobie tylko duże firmy. Dlatego gdy już decydowano się na promocję przy drogach, to kampanie były zazwyczaj dobrze przygotowane. Dziś druk i ekspozycja banerów kosztują często śmiesznie mało, stąd reklamuje się w ten sposób mnóstwo firm… i często wygląda to bardzo słabo.
Decydując się na outdoor pamiętaj, że tego typu reklamy często zaśmiecają krajobraz miast, a całe lasy banerowo-billboardowe wprowadzają chaos w przestrzeni. Nie chodzi tu tylko o estetykę, ale także o skuteczność. Jeśli mamy obok siebie kilkanaście banerów, to prawdopodobnie żaden z nich nie będzie czytelny. Pamiętaj, że wszystko co jest związane z reklamą powinno być mocno przemyślane!