Blog
04/10/2017
Certyfikat SSL

Każdego dnia dokonywanych jest w internecie tysiące transakcji i innych działań skłaniających użytkowników internetu do pozostawienia swoich danych w sieci. Zakupy, przelewy bankowe, logowanie na strony i fora. W każdym z tych miejsc zostawiane są informacje, dane osobowe. Czy w takich sytuacjach zastanawiamy się nad ich bezpieczeństwem? Niewielu z nas wciąż zdaje sobie sprawę, że brak ochrony na stronie www na której wpisujemy dane sprawia, że mogą one wpaść w niepowołane ręce.   

W takim razie jak zadbać o odpowiedni poziom bezpieczeństwa danych jako właściciel strony?  

By temu przeciwdziałać, stosuje się protokół zabezpieczający przesyłający informacje między serwerem, a użytkownikiem w formie szyfru. Szyfr ten nieznany osobom trzecim jest znany tylko uprawnionym do tego podmiotom. Takie zabezpieczenie oferują certyfikaty SSL (Secure Socker Layer) .   

Czym zatem są certyfikaty SSL?  

Certyfikaty SSL chronią witryny internetowe poprzez zaszyfrowaną komunikację na linii klient-serwer. Stosowany jest głownie by zapobiec ewentualnym kradzieżom, przejęciu informacji o zarejestrowanych kontach czy usunięciu ważnych danych. Gwarantują bezpieczny transfer danych, ze względu skuteczność stały się uniwersalnym środkiem używanym do szyfrowania z serwerem FTP, połączeń z pocztą czy sklepem internetowym.   

Kiedy zastosować certyfikat SSL?  

- kiedy pobierane są dane osobowe, loginy, hasła, dane kart płatniczych, adresów mailowych, numerów telefonów,

- kiedy informacje wymagają uwierzytelnienia,

- kiedy w transakcjach wykorzystywane są przelewy bankowe,

- kiedy gromadzone wszelkie poufne dane,  

Jako użytkownik, skąd wiem, że strona jest chroniona certyfikatem SSL?

Zazwyczaj jest to przedrostek "s" w adresie https, oraz ikona klucza, kłódki lub "green bar" z podświetloną nazwą firmy na pasku stanu przeglądarki.  

Posiadanie certyfikatu SSL to nie tylko gwarancja odpowiedniego poziomu ochrony danych użytkownika to również korzyści dla firmy prowadzącej stronę internetową, jakie? 

- posiadanie certyfikatu wiąże się się z uwierzytelnieniem, co automatycznie powoduje wzrost zaufania użytkowników, ma to szczególne znaczenie w przypadku funkcjonowania sklepów internetowych

- strony zabezpieczone certyfikatem SSL wykazują lepsze pozycjonowanie w przeglądarkach

- wzrost powszechnej świadomości sprawia, że internauci częściej dokonują zakupów w sklepach chronionych SSL 

W obecnych czasach wartość danych osobowych porównywalna może być do wartości złota. Świadomość zagrożeń w świecie internetu powinna skłonić do inwestycji w certyfikat SSL. Zyskując dzięki temu poświadczenie tożsamości oraz wiarygodności domeny, kontrahenta oraz z drugiej strony z troski o klientów i użytkowników oferując im najwyższy stopień bezpieczeństwa ich danych na stronie internetowej.